ОГЛАСИ

И на саем неединствени

Вести | Охрид | 16.01.2011 08:00Посети : 2468

Хотелската асоцијација на Македонија - ХОТАМ и Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот продолжуваат со меѓусебните обвинувања за настапот на Македонија на саемот за туризам во Утрехт, Холандија, кој официјално завршува денеска.

Претседателот на ХОТАМ, Дончо Танески, кој на саемот во Утрехт пристигнал ден по отворањето, и понатаму твди дека македонскиот штанд немал општи промотивни материјали за Македонија. Тој додава дека штандот кој бил закупен од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот го опслужувале сопствениците на приватна туристичка агенција од Пештани и нивни роднини и пријатели од Холандија, кои нуделе продажба на своите аранжмани.

- Од 12-ти јануари наваму на Македонскиот штанд нема промотивен материјал за Република Македонија и се поставува прашање зошто се трошат парите од даноците кои ги плаќаме, вели претседателот на ХОТАМ, Танески.

Наспроти ова од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот тврдат дека Македонија на сопствениот брендиран штанд на саемот во Утрехт имала исклучително успешна промоција и дека го привлекла вниманието како на туроператорите, така и на туристите.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833