ОГЛАСИ

Пушењето ги оштетува гените за 15 минути

Вести | Свет | 16.01.2011 12:03Посети : 2489

Неколку земања чад од цигара може во рок од 15 минути до половина час да предизвика генетско оштетување поврзано со карцином, покажа една американска студија

Американските научници изјавиле дека ефектот е толку брз што е ист со инјектирање материи директно во крвотокот, што како што е наведено во студијата е „јасно предупредување“ за пушачите.

Ова е прва студија спроведена врз луѓе за да се утврди како супстанциите содржани во тутунот предизвикуваат оштетување на ДНК, а ги објави специјализираниот магазин Цхемицал Ресеарцх ин Тоџицологѕ кој го издава Американското здружение на хемичари.

Во истражувањето учествувале 12 пушачи а научниците ги испитувале дејствувањата на полицикличните ароматски јагленохидрати (ПАХ) кои се создаваат при горењето на тутунот, дрво или јаглен, а може да се најдат и во месото кое се пече на скара.

Посебно било следен хемискиот спој на фенатренот во крвта на пушачите при што е забележено дека се создава отровна материја за која од претходно е познато дека предизвикува мутации на ДНК кои може да предизвикаат карцином, се наведува во студијата.

„Пушачите развиле максимални нивоа на овие материи во временскиот термин кој ги изненадил и научниците, само за 15 до 30 минути откако учесниците во истражувањето испушиле една цигара“, пишува меѓу другото во објавениот труд.

„Овие резултати треба да послужат како јасно предупредување на оние кои имаат намера допрва да почнат да пушат“, изјавил раководителот на истражувањето, Стивен Хечт.

Инаку од карцином на белите дробови секоја година умираат околу три илјади луѓе во светот, а 90 отсто од овие случаи му се припишуваат на пушењето.

OhridNews
извор: „Макфакс“
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (27%)

0д 4-6 - 91 гласови (73%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833