ОГЛАСИ

Горан Стојаноски во „Охридски разговори“: Некој треба да одговори зошто Охрид сеуште нема професионален театар?

Вести | Охрид | 17.01.2011 09:00Посети : 2951

„Имаме професионални актери, опрема, простор и репертоар и ако тоа некој во Охрид не може да го види мислам дека треба отворено  да се постави прашањето зошто Охрид нема сеуште професионален театар“-вели актерот и режисер Горан Стојановски кој е гостин во втората емисија „Охридски разговори“, што OhridNews  ја реализира во соработка со „Лабино продукција“.Стојаноски смета дека денес ни недостасува борбен дух, без што не можат да се одбранат човечките принципи и да се зачува идентитетот. Според него, Охрид не смее да ја пропушти шансата половина век по укинување да го реоформи професионалниот театар, што ќе придонесе градот да излезе од културната хибернација во која запаѓа по завршување на  летната сезона. За него е несфатливо зошто политичарите немаат разбирање за културните потреби на граѓаните, што говори за духовната криза која владее во општеството. Стојаноски сепак е оптимист дека многу скоро театарот во Охрид ќе се институционализира, за што позитивни сигнали има од надлежните државни институции.

Целосното интервјуто со Горан Стојаноски можете да го погледнете во емисијата „Охридски разговори“, која од денеска се емитува на OhridNews tv.


Актерот и режисер Горан Стојаноски гостин во „Охридски разговори“

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 128 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833