ОГЛАСИ

Во Струга отстранети нелегалните приклучоци на струја

Вести | Охрид | 17.01.2011 10:15Посети : 1377

Заврши акцијата која оштина Струга, во соработка со МВР, и екипи на ЕВН ја спроведе за отстранување на нелегално поставените приклучоци за струја по кејот на реката Црни Дрим и во струшката чаршија. Акцијата се спроведуваше во текот на два дена под силно полициско обезбедување. При тоа беа отстранети неколку стотина метри кабли и десеттина диви приклучоци.

- Ги отстранивме сите подземни и надземни кабли, од кои голем број висеа и над реката Црн Дрим. Слична акција спроведовме и во месец септември, по што беа забележани повторни нелегални приклучувања. Поради празникот Водици и поголемата сигурност на посетителите и денес наши екипи повторно ќе извршат увид, а контролите ќе продолжат и во идниот период, велат од општина Струга.

Против шест сопственици на шанкови, струшката локална самоуправа  има поднесено барање за спроведување постапка до Основниот суд во Струга за нелегално користење на струја од околните бандери.

OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833