ОГЛАСИ

Карневалот во Куратица го посетиле 3000 гости, Рамковски главна инспирација

Вести | Охрид | 17.01.2011 11:00Посети : 4679

Василичарскиот карневал во охридското село Куратица и оваа година привлече големо внимание. На главната манифестација според проценките на организаторите присуствувале околу 3000 гости, кои го проследија дефилето под маски на кое учество зедоа околу 400 лица. Посетителите покрај во традиционалната варејца,  уживаа и во музичката забава што годинава ја приредија групата „Маестрал“ ,Татјана Лазаревска, Новица Василевски и играорните групи „Филиграни“ и „Охриѓанка“.Инаку годинава во силна конкуренција во категоријата возрасни победи маската „Апсењето на Велија Рамковски“, пред „Марсовци ја заробија руската ракета“ и „Клаустрофобија“. Кај децата за најуспешна маска беше прогласена „Протест на тутунарите“, втората награда ја освои маската „Адам и Ева“, а третото „Кошмарот на Рамковски“.


Првонаградената маска на карневалот


Најдобрата детска маска

OhridNews


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 89 гласови (34%)

0д 4-6 - 172 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833