ОГЛАСИ

По петнаесет минути прекината 29- та седница на советот

Вести | Охрид | 17.01.2011 11:14Посети : 2620

За денес закажаната дваесет и деветта седница на советот на општина Охрид беше прекината петнаесет минути по нејзиниот почеток.

Имено, од советничката група на СДСМ беше даден предлог- иницијатива, Спортскиот рекреативен центар да го носи името на неодамна починатиот охридски спортски великан, Атина Бојаџи. Поради потребата од консултација околу предлогот со останатите коалициони партнери, од оваа советничка група беше побаран прекин на седницата.Советничката група од ВМРО- ДПМНЕ, пак со предлог името на Бојаџи да го носи една од улиците во централното градско подрачје. - Локалната  самоуправа треба да одлучи која ќе биде таа улица. Би сакале именувањето и промоцијата да се изврши најдоцна 13 март, денот на роденденот на Бојаџи, велат од ВМРО- ДПМНЕ.

Барањето за прекинување на седницата од оваа советничка група го коментираат како очекувано.
 
- Седницата е прекината поради неможноста мнозинството да ги обезбеди потребните гласови околу прашањата кои требаше да бидат на дневен ред. Ние тоа и го претпоставувавме. Веројатно, меѓу мнозинството не постои координација за одредени прашања. Ние бевме подготвени за оваа седница со наши ставови и нив ќе ги изложиме на продолжението на седницата, вели Дејан Пановски, координатор на советничката група на ВМРО- ДПМНЕ.

Во текот на наредните дена ќе биде утврдено кога ќе продолжи прекинатата 29- та седница. 

Т. К.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833