ОГЛАСИ

Повлечени две тужби против новинари

Вести | Македонија | 17.01.2011 13:59Посети : 1953

Здружението на новинари на Македонија(ЗНМ) ја повлече тужбата против Драган Павловиќ-Латас и издејствува повлекување на две тужби против новинарот Миле А. Ристевски од А1 телевизија и Ивона Талевска од Сител телевизија.

Љупчо Павлески ја повлече тужбата против Талевска, додека Александар Маниќ против Ристевски.

Претседателот на ЗНМ Насер Селмани ги повика носителите на јавни функции и сите оние кои што имаат тужби против новинарите да не ги решаваат овие проблеми преку суд. Тој ги повика новинарите да се придржуваат кон професионалните стандарди.

Александар Маниќ вели дека ја повлекол тужбата против Ристевски бидејќи за првпат некој од ЗНМ го повикал да разговараат за тужба што ја има поднесено против новинар.

Тој најави дека ќе ги повлече и другите две тужби што ги има поднесено против други новинари.

Новинарот Миле Ристевски вели дека е задоволен што ЗНМ иницирало повлекување на тужбата против него.

Од ЗНМ најавија дека секој петок во 19 часот ќе организираат дебати на кои ќе се зборува за проблемите со кои се соочуваат новинарите.

OhridNews
извор: „Макфакс“
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833