ОГЛАСИ

Отворен IV Меѓународен саем за туризам - Охрид 2011

Вести | Охрид | 17.01.2011 16:11Посети : 2177

Четвртиот Меѓународерн саем за туризам денеска свечено беше отворен во Охрид.Годинава саемот има променет концепт, а акцент  ќе биде ставен на презентацијата на туристичките капацитети на македонските општини.

-Суштината на овој саем е да се види што туристичките места и локалните самоуправи, етаблирани како туристички места или местата што планираат да развиваат туризам, направиле досега или што планираат да направат за развој на туризмот, во насока на подобрување на својата понуда, истакна директорот на Агецијата за промоција и поддршка на туризмот, Зоран Стрезоски.На собирот во Охрид учествуваат претставници на туристичките стопански комори, туристички работници, хотелиери, ако и претставници на дваесетина тур-оператори од Хрватска, Србија, Бугарија, Албанија, Турција и Израел. За гостите од странство е организирана фан-тура низ Македонија, а традиционално тие ќе присуствуваат на одбележувањето на верскиот празник Водици. За прв пат на саемот ќе биде доделена и награда за најдобар промотивен текст за Македонија, „Златно пенкало“, која годинава му припадна на чешкиот новинар Петер Кунчиш.

OhridNews© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2055 гласови (88%)

Не - 288 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833