ОГЛАСИ

“Останатите“ ја тужат Република Македонија

Вести | Охрид | 01.01.1970 01:00Посети : 1240

Сојузот на здруженија на граѓани „Мрежа за мултикултурно општество“, чии основачи се Заедница на Хрвати во Република Македонија, Заедница на Црногорци во Република Македонија, Словенечко здружение "Франц Прешерн", Сојуз на Балкански Египќани, Заедница на граѓани руски сонародници во Република Македонија "МР-Мост", Здружение на Украинците  во Република Македонија "Лисја Украинка", Ерменската заедница во Република Македонија и полското здружение "Клуб Полонија", односно припадниците на таканаречените "останати" од Уставот на Република Македонија, поднесе претставка до Комисијата за заштита од дискриминација во врска со јавните огласи објавени на ден 16.02 2011 во дневните весници за ангажирање на членови на комисии за пописни реони, реонски инструктори и реонски пописувачи од страна на Државната пописна комисија.

Според нив Државната пописна комисија извршила дискриминација врз граѓаните на Република Македонија, кои припаѓаат на народите кои не се споменуваат во Преамбулата на Уставот, и не можат да ги уживаат сите загарантирани права еднакво со другите граѓани на државата.  

OhridNews

  
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833