ОГЛАСИ

Охридски културни дејци се претставија во Бургас

Вести | Охрид | 13.05.2011 00:04Посети : 2593

По покана на општина Бургас, Почесниот конзул на Руската Федерација во Бургас, Словенското друштво – Бургас, Друштвото за пријателство со Русија и народите на ОНД, читалиштето „Љубен Каравелов“, Артсалон „КаРо“, Регионалната библиотека „П.К.Јаворов“  и РЕКИЦ Читалишта, за петтото издание на културната манифестација „СВЕТО СЛОВО“ деновиве во Бургас, Република Бугарија, престојуваат охридските културни дејци Тоде Илиевски и Мишо Јузмески.Годинешнава манифестација им беше посветена на двајцата охридски писатели и на 11 мај во Културниот центар „Морско казино“ им беше направен литературен портрет. Нив ги претставија поетесите Роза Бојанова и Калина Телјанова, при што публиката имаше можност да се запознае со дел од нивното творештво. Манифестацијата беше добра можност за продлабочување на културните врски помеѓу двете земји.Истиот ден во изложбениот салон на Регионалната библиотека „П. К. Јаворов“ беше отворена изложба на фотографии под наслов „Охрид и езерото“ од Мишо Јузмески. Изложбата ја отворија директорот Наталија Коцева и Марија Бенчева, раководител на одделението за уметност во Библиотеката. Изложбата ќе биде отворена до 27 мај 2011 година. Преку изложените фотографии бургаската публика има можност да се запознае со убавините на Охридското Езеро и  Охрид, видени преку објективот на авторот.Преку ова гостување на охридските уметници се продолжува соработката меѓу двата града која прераснува во традиција.

ОhrridNews
 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 129 гласови (31%)

Не - 285 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833