ОГЛАСИ

Обновено: Контрадикторни информации за пожар на брод на Охридското Езеро

Вести | Охрид | 01.01.1970 01:00Посети : 1488

Најнова вест: Дојавата за пожар на брод на Охридското
Езеро, што попладнево пристигнала до надлежните служби, е лажна тврдат
посадите на бродови и овластените офицери за пловидба. Заповедникот на
бродот кој бил посочен во лажната пријава, во телефонски раговор ни
изјави дека пловилото со кое тој управувал безбедно и без никаков
инцидент се вкотвило во градското пристаништо по пловидбата на
Охридското Езеро.

-Одговорно тврдам дека немаше никаков
инцидент. Се работи за лажна дојава која ја вознемири не само јавноста,
туку и нас бродарите. Сметаме дека ваквиот непримерен чин има за цел
негативно да влијае на охридскиот туризам, што не е добро.
-изјави заповедникот на брод за OhridNews.

И
раководителот на охридската Капетанија, која е надлежна за безбедноста
на сообраќајот на вода, претходно ни изјави дека нема информации оти
се случил некаков инцидент на Охридското Езеро. За да се исклучи секаков
сомнеж, вечерва бил направен инспекциски преглед на пловниот објект за
кој пристигнала  дојава за пожар.

За случајот известени биле и
спасувачките тимови на Црвениот крст, но и тие не констатирале пожар на
посочениот пловен објект. Пожар не бил констатиран ниту од надлежните
служби кои по дојавата веднаш излегле на местото каде било посочено дека
се случил настанот.


OhridNews
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833