ОГЛАСИ

Б тестот го потврди допинг скандалот во атлетиката

Спорт | Свет | 27.07.2013 11:48Посети : 748


Примерокот „Б“ на поранешниот светски првак во спринт американскиот
атлетичар Тајсон Гај, земен вон натпреварување во мај годинава, исто
така е позитивен на забранета супстанција, објави американската
антидопинг агенција USADA.

„Можеме да потврдиме дека анализата и на ’Б’ примерокот на Тајсон Гај е
завршена и таа ги потврди позитивните наоди од ’А’ примерокот“, изјави
извршниот директор на USADA, Тревис Тигарт неоткривајќи каде е извршено
тестирањето.

„Резултатите на овие тестови беа очекувани имајќи го предвид прифаќањето
на одговорноста на самиот Гај за супстанциите пронајдени во неговиот
организам веднаш по откривањето на резултатите од анализата на ’А’
примерокот’, додаде Тигарт.

Гај во интервјуто од 14-ти јули со солзи во очите откри дека неговиот
„А“ примерок земен по натпреварувањето во мај бил позитивен на забранета
материја.

„Нена приказна за саботажа, Нема лаги, Само му верував некому и таа
личност ме изневери“, изјави Гај истакнувајќи дека никогаш намерно не
земал допинг.

„Згрешив“, покајнички призна 30-годишниот атлетичар кој има второ најбрзо време во историјата на 100 метри од 9,69 секунди.

Гај досега никогаш претходно немаш проблеми на допинг тестовите и
учествуваше в програмата на USADA во која атлетичарите се подвргнуваа на
дополнителни тестирања за да докажат дека не употребуваат забранети
средства за постигнување подобри резултати.


„Макфакс“


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833