ОГЛАСИ

Со што се мери физичката спремност на фудбалските судии ?

Спорт | Македонија | 27.07.2013 12:12Посети : 1143


Технологијата длабоко има пуштено корени во спортот и незамисливо е тренинг, натпревар или пак фитнес тестови да поминат без неа.Овој терк го следи и Фудбалската федерација на Македонија, која за потребите за полагање на фудбалските судии користи апарати кои се донација од УЕФА, а потекнуваат од Италија.

- Секаде низ Европа се користат вакви апарати за мерење на физичката спремност на фудбалските судии. Тие се прецизни и точни и неверојатно е да погрешат - рече координаторот на фитнес тестовите, Бојан Марковски.Физичката спремност на судиите се одредува со два фитнес тестови и тоа кратки спринтови од 40 метри и интервално трчање со паузи.


Мх.П.


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1394 гласови (88%)

Не - 188 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833