ОГЛАСИ

Доктори од приватните клиники се враќаат во јавното здравство

Вести | Македонија | 27.07.2013 19:56Посети : 1233

Од август годинава, 45 доктори специјалисти од приватни клиники се враќаат во јавното здравство, соопшти министерот за здравство Никола Тодоров.

„Бенефитот од мерката е тоа што се вработува готов кадар, специјалисти кои што имаат искуство и знаење и веднаш може да се вклучат во редовната работа на здравствените установи“, изјавил министерот додавајќи дека во првата група влегуваат 45 доктори.

На огласот на министерството за здравство се пријавиле 103 докторо специјалисти, а од следната недела ќе биде објавен и вториот оглас за доктори специјалисти.


OhridNews
извор:„Макфакс“


© 2017 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали во екот на сезоната во Охрид треба да се одржуваат настани на отворено кои траат до доцна во ноќта?

Да

Не

Треба да постојат исклучоци, според строги правила

Гласај

Да - 1226 гласови (37%)

Не - 839 гласови (25%)

Треба да постојат исклучоци, според строги правила - 1236 гласови (37%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833