ОГЛАСИ

Осумгодишно девојче омажено за 50-годишен човек

Занимливости | Свет | 25.08.2008 00:05Посети : 2588

Саудискиот суд ќе го испита барањето за развод на 8-годишно девојче, кое таткото без нејзино знање го омажил за 50-годишен човек.

Барањето за развод го поднела мајката на девојчето во судот во Уназуаху, 200 километри северно од Ријад, каде брачниот договор го заклучил таткото не известувајќи ја ќерката, рекол адвокатот на одбраната.Девојчето кое се подготвува за четврто одделение во основно училиште, не знае сеуште дека е омажена, додава адвокатот.

Блиски роднини на девојчето се обратиле до саудиската организација за човечки права, барајќи нејзина интервенција за поништување на бракот.

Сопругот одбил да се откаже од бракот со девојчето, тврдејќи дека не прави ништо незаконско.
© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833