ОГЛАСИ

Чориќ : Немав никакви шанси против Федерер

Спорт | Свет | 27.02.2015 20:14Посети : 411

Хрватскиот тинејџер Борна Чориќ со победата над Енди Мареј во 1/4 финалето го привлече вниманието, а хитот на турнирот во Дубаи го „спакува“ Рожер Федерер победувајќи го во два сетови.- Уште на дуелот со Мареј паднав физичики и се мачев, но адреналинот ме водеше и ми даваше волја да играм. Овој пат бев многу уморен, но тоа никако не смее да биде никакво оправдување. Федерер потполно ме надигра и не му пружи ниту минимална прилика да се натпреварувам. - рече Чориќ.

Прилика за настап во елиминациската фаза хрватскиоте тенисер доби како „среќен губитник“ откако поради повреда се откажа Филип Колшрајбер.

- Само што се спакував да си одам од турнирот ми се пружи прилика да влезам во елиминациската фаза. Во првиот дуел бев близу пораз, но победив, а истото ми се случуваше и во вториот натпревар и тогаш успеав да победам. Потоа следуваше мечот на мојата кариерата се надевам до сега кога успеав да го победам Мареј. - додаде Чориќ.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 549 гласови (31%)

Не - 1203 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833