ОГЛАСИ

Прва МФЛ : Некогаш шампионско дерби сега само лесна задача за Вардар

Спорт | Македонија | 01.03.2015 16:13Посети : 458

Лидерот во македонскиот фудбалски шампионат, Вардар со победа над Силекс во Кратово 3-0 го започна продолжението од Првата лига.„Црвено црните“ уште на стартот од мечот со двата погодоци најавија дека ова ќе биде рутински триумф на почетокот од пролетната полусезона.

Печат на победата гостите од Скопје ставија во вториот дел со третиот погодок во мрежата на кратовци.

Иначе, своевремено натпреварите меѓу овие два ривали кои заедно имаат десет титули одлучуваа, кој ќе биде шампион, а овој пат беше само обичен меч.

Резултати : Силекс - Вардар 0-3, Тетекс - Шкендија 1-2, Пелистер - Брегалница 0-1, Работнички - Х. Турново 1-0, Ренова - Металург.

Табела : Вардар 41, Работнички 38, Шкендија 33, Силекс 25, Металург 24 (-1), Ренова 23 (-1), Х.Турново 22, Пелистер 18, Брегалница 16, Тетекс 6.


Фото : Ф.К. Вардар
Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1154 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833