ОГЛАСИ

Феенерод и Лјаиќ на тапет од УЕФА

Спорт | Свет | 02.03.2015 21:57Посети : 375

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) покрена дисциплинска постапка против холандскиот клуб Феенерод и фудбалерот на Рома, Адем Лјаиќ.Домаќинот на мечот од Лигата на Европа е обвинет за лоша организација, фрлање на пиротехнички средства и ширење на расизам.

Српскиот репрезентативец е обвинет за провоцирање на домашните навивачи по погодокот, кој го постигна во 45-та минута.

Натпреварот на „Де Кјуп“ беше прекинат петнаесетина минути во 54-та минута по црвениот картон, кој го доби домашниот фудбалер по остриот старт над противничкиот фудбалер, а навивачите со секакви предмети го „наполнаа“ теренот.

После завршување на дуелот, кој му припадна на Рома и се пласираше во 1/8 финалето холандската полиција уапси 42 лица кои го нарушиле јавниот ред и мир.

Истата дури и погрда слика имаше во Рим, кога навивачите на Феенерд се судрија со италијанските „карибинери“ и настана тотален хаос по улиците на главниот град на Италија.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1161 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833