ОГЛАСИ

Охрид пропратна станица за подготовките на македонските кошаркари за Евробаскетот

Спорт | Охрид | 04.03.2015 08:15Посети : 522

Македонската кошаркарска репрезентација дел од подготовките за Европското првенство ќе ги мине покрај Охридското езеро.Репрезентативците во Охрид од 7 до 9 август ќе одиграат мини турнир со четири селекции. Селекциите на Израел и Украина го имаат потврдено учеството, а се уште се чека четвртата воедно и последна селекција.

Два дена после турнирот во спортската арена „Билјанини Извори“ кошаркарите предводени од селекторот Александар Џикиќ ќе одиграат контролен натпревар против репрезентацијата на Словенија.

Откако ќе заминат од Охрид, македонските кошаркари ќе имаат тест средба со Венецуела во Гевгелија, а потоа ќе сретнат и со Шпанија во Логроњо.

24-от континентален собир на најдобрите кошаркари ќе се одржи во четири земји Хрватска, Латвија, Германија и Франција.

Македонската селекција се наоѓа во Ц групата заедно со Хрватска, Холандија, Грузија, Грција и Словенија.


Мх.П.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 570 гласови (31%)

Не - 1271 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833