ОГЛАСИ

Вилмотс : Не го споредувајте Азар со Роналдо и Меси, тој е како Зидан

Спорт | Свет | 13.03.2015 19:01Посети : 377

Фудбалерот на Челси, Еден Азард сезонава игра важна улога во тимот на Жозе Мурињо, а пофални зборови на негова адреса стигнаа од белскиот селектор Марк Вилмотс, кој го спореди со Зинедин Зидан.- Тој е голем талент. Кога го гледам Азард како да гледам Зидан. Тој постојано напредува. Смиреноста во играта, асистенции и головите го прават најдобар играч на Челси. Тој има 23 години и професионален фудбал игра шест години затоа не може да се споредува со Роналдо и Меси. Тој си има свој правец и сигурно нема да чекори по стапките на Роналдо и Меси. - рече Вилмотс.

Селекторот се осврна и на голманските способности на Тибо Куртоа, кој го засени и избрка од голот искусниот Петр Чех.

- Него го гледам на исти левел со Мануел Нојер. Во Атлетико беше добар, а сега во Челси е уште подобар. Тој уште на млади години освои доста трофеи што е добро за голман во младите години. - додаде Вилмотс


На Мундијалот во Бразил селекцијата на Белгија со Азар и Куртоа во составот стигнаа до четвртфиналето каде изгубија од Аргентина.


Мх.П.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833