ОГЛАСИ

Обновено : „Гладијаторите“ ги срушија надежите на Пелистер за плејофот во Супер лигата

Спорт | Охрид | 13.03.2015 20:43Посети : 1250

Охридските ракометари пред своите гледачи со 27-21 (14-10) го совладаа Пелистер во 16-та рунда од Супер лигата.Избраниците на охридскиот стратег Горан Андоновски со триумфот ги срушија надежите на Пелистер за пласман на местата кои водат во плејофот.Доброто започнување на мечот на гостите ги разбуди охридските ракометари кои со брзи голови веднаш направија предност на семафарот (8-4).До крајот на првиот дел двете екипи постигнаа по шест погодоци за 14-10 на полувремето.Мечот, кој живот значеше за Пелистер си го направи своето. Гостинските ракометари со серија голови и добра одбрана се вратија во игра и во 43-та минута (19-18).Охридските ракометари уфрлија брзина погоре, возвратија со иста мера и ја „обезбедија“ вообичаената предност.Брзоплетите напади на гостите во финишот оставија простор за контри со кои охриѓани им пресудија на битолчани за конечни 27-21.


Р.К. Охрид : Пецаков (5 одбрани), Колев (2 одбрани), Костески (6 одбрани), Андоновски, Соколов 3, Караиванов 9, Вешоски 1, Тасески 5, Трифуноски 4, Б. Белевски 2, В. Белевски, Новаковиќ, Печенковски 2, Поп-Стефанија, Анѓелкоски.

Р.К. Пелистер : Крстевски, Јованоски (9 одбрани), Симоновиќ (2 одбрани), Николиќ 5, Дрогришки 6, Илиевски 3, Рајатовски 2, Тодоровски, Гаревски, Трујовски, Вљаноски, Ангелоски, Ѓоргиевски, Христов, Кузманоски 4.


Фото : Емилио


Мх.П.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833