ОГЛАСИ

Њујорк инспирација за првата самостојна изложба на фотографии на охриѓанката Натали Башоска

Култура | Охрид | 10.06.2015 07:00Посети : 2287

Младата и талентирана уметничка Натали Башоска, која има холандско и македонско потекло, а пораснала во Пештани, синоќа, во познатото кафуле „Објектиф“ во Охрид, ја имаше својата прва самостојна изложба на фотографии инспирани од нејзиниот престој во Њујорк, САД, каде студира филмска режија.

-Оваа изложба има 24 фотографии во црно бела техника, направени во подземното метро во Њујорк. Преку нив сакам да ја покажам разликата помеѓу луѓето. Сите луѓе се различни, од различна раса, класа и тоа ме фасцинира додека сум во метро и патувам и затоа ја направив оваа изложба за да го искажам тоа на еден уметнички начин. Јас сакам да патувам со метро, што инаку се смета за многу опасно, но таму запознавам и гледам многу различни луѓе.-вели Башоска.

Натали прв пат ги изложува своите фотографии јавно, а планира изложбата да ја презентира и на други места.


-Истава изложба планирам да ја реализирам во Скопје наредната недела, а фотографиите може да останат во Охрид или Скопје да се промовираат понатаму.-додаде Башоска.
Натали летото ќе го помине во Охрид каде ќе се посвети на промоција на туризмот, кој инаку е семеен бизнис на семејството Башоски, по што се враќа на студиите по филмска режија во Њујорк.


Г.М.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1407 гласови (88%)

Не - 194 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833