ОГЛАСИ

Oхридскиот градски хор одржа годишен концерт

Култура | Охрид | 11.06.2015 09:14Посети : 1711

Градскиот хор кој опстојува повеќе од три децении, синоќа во Центарот за култура одржа годишен концерт, под диригенство на професор Бурим Хидри. 


Љубителите на хорското пеење имаа можност да ја слушнат изведбата на десет разновидни композиции, меѓу кои преработки на народни песни, класични, современи, сакрални, како и преработки на забавни композиции.На годишниот концерт премиерно беше изведена и композиција од охридскиот, познат композитор со големо реноме во светски рамки, Гоце Гаврилоски. Се работи за преработка на народна песна со која на меѓународен конкурс во Русија има освоено прва награда во категоријата- народен текст. Песната која првично беше изведена во Русија од страна на женски хор, сега авторот специјално ја преработи за охридскиот мешан хор. Во градскиот хор, покрај помладите членови, има и охриѓани кои се дел од него повеќе од една деценија.Како што тие потенцираат, најважно е да се има љубов кон хорското пеење кое облагородува.

Наредниот викенд, хорот ќе учествува на реномираниот фестивал во Тетово каде ќе биде изведен дел од репертоарот од годишниот концерт одржан во Охрид.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Култура

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1240 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833