ОГЛАСИ

Слабеењето зависи и од бактериите во цревата

Живот | Здравје | 15.09.2015 14:15Посети : 1310

Составот на цревната флора има големо влијание врз ефикасноста на режимот на исхрана наменет за губење на вишокот килограми, објавиле шведските научници.

Сите учесници во студијата добиле насоки да ја намалат консумацијата на јаглени хидрати од леб, компир, и храната богата со шеќери, а да го зголемат внесот на овошје и зеленчук.

После шест недели кај сите е забележано намалување на телесната тежина, но кај оние со помалку разновидна цревна флора е забележано поизразено подобрување на метаболитичкото здравје.Научниците појаснуваат дека тоа е важно поради превенција од дијабетес тип 2.

Од друга страна, кај испитаниците кои на почеток од студијата имале поразновиден состав на цревната флора не се забележани вакви подобрувања.

Истражувачите веруваат дека новите наоди укажуваат на можноста за развивање на индивидуални диетни режими втемелени на присутноста на одредени бактерии во цревата на поединците, пишува стручното списание Cell Metabolism.

извор:metro-portal.hr

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833