ОГЛАСИ

Почина „ кралицата на бестселерот“ Џеки Колинс

Живот | Книга | 20.09.2015 11:30Посети : 2191

Една од најпознатите светски писателки на љубовни романи почина од рак на дојката во 77-годишна возраст, соопшти семејството на Џеки Колинс. Романите на Џеки, инаку сестра на актерката Џоан Колинс, се продадени досега во тираж во повеќе од 500 милиони примероци во над 40 држави во светот.„Со огромна тага информираме за смртта на нашата прекрасна, динамична и единствена мајка Џеки Колинс, којашто денеска почина од рак на дојката“, се истакнува во изјавата на семејството. „Беше вистинска инспирација, креативна сили којашто го пробиваше патот за другите писателки. Ќе продолжи да живее низ своите ликови, но веќе неискажливо ни недостига“, се додава.


Родена 1937 година во Велика Британија, Џеки Колинс се прослави со серијата книги за Холивуд, Нејзиниот дебитантски роман „Светот е полн со оженети мажи“, беше нарекуван „валкан и одвратен“ од страна на другата позната британска писателка Барбара Картленд а беше и забранет во Австралија. Сепак нејзините книги постигнаа вртоглави тиражи, а некои беа и екранизирани, како „Холивудските жени“, „Среќа“, „Леди Бос“.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1234 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833