ОГЛАСИ

Мел Гибсон по пауза од 10 години ќе режира филм

Живот | Филм | 03.10.2015 13:04Посети : 593

Познатиот австралиски глумец и оскаровец Мел Гибсон по 10 години повторно ќе застане зад камерите. Тој ќе ја режира биографската драма „Hacksaw Ridge“, работена според вистински настани.Филмот ја раскажува приказната за херојот од Втората светска војна Дезмонд Дос (Ендру Гарфилд), кој во битката на Окинава на Пацификот иако не носел оружје, бидејќи бил пацифист и адвентист, успеал да спаси 75 животи ризикувајќи си го животот на фронтот каде ненаоружан лечел и евакуирал ранети војници. Претсефателот на САД Хари Труман го одликувал со медал на храброст, две бронзени ѕвезди и виолетова ѕвезда. Доживеал длабока старост, а починал во 2006 година.


Ова е прв филм што Мел Гибсон ќе го режира по „Apocalito“ во 2006 година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 72 гласови (33%)

0д 4-6 - 149 гласови (67%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833