ОГЛАСИ

Научниците открија нов дел во човековото тело?

Живот | Здравје | 06.10.2015 15:12Посети : 1897

Не може да се види, ниту да се допре, но игра клучна улога во борбата со имунолошките болести, велат научниците за новиот систем откриен во мозокот на човекот. 


Имено, истражувачите ов Медицинскиот универзитет во Вирџинија, открија долго скриен систем од крвни садови кој го нарекоа централен нервен систем на лимфни крвни садови. 
Овие новооткриени крвни садови ја спроведуваат лимфата од мозокот до околните лимфни чворови, пишува Nationalgeographic.rs. 

Откритието, кое е објавено во магазинот Nature, ги потресе научните кругови. Истражувачкиот тим предводен од Антоан Лав, најпрво го испитувал мозочното ткиво на глувците, кај кои е забележан сличен систем на оној кој постои во имунитетните келии. 

Потоа ткивото е тестирано за да се испита дали во него постојат лимфни келии, а резултатот бил позитивен. Овие клетки, исто така, постојат и во човечкото мозочно ткиво. 
Кога во нашиот организам ќе дојде до воспаление, молекулите и патогените се спроведуваат до лимфните келии, каде имунитетните клетки се активираат за да ја продолжат борбата со болеста или воспалението. 

Овие крвни садови се најдени во дуралните синуси, кои ја спроведуваат крвта од мозокот до вратните вени. Се наоѓаат во близина на крвните садови, па поради тоа се помалку воочливи. 

„За што подобро да ја разбереме функцијата на новооткриените клетки, неопходено е детално да ги проучиме, затоа што мозокот кај глувците и луѓето битно се разликува“, вели Лав. 

Сепак, самиот факт дека нервниот систем на лимфни крвни садови постои отвора нови прашања за потенцијалните терапии за лечење болести како Алцхајмерова, мултипла склероза или аутизам


OhridNews
извор: „Макфакс“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 88 гласови (34%)

0д 4-6 - 171 гласови (66%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833