ОГЛАСИ

Ф1: Шефовите го избраа Хамилтон за најдобар во сезоната

Спорт | Свет | 02.12.2015 11:20Посети : 285

Шампионот во Формула 1, Луис Хамилтон е прогласен за најдобар возач во сезоната, во изборот на магазинот ‘Автоспорт’, во кој учествуваат шефовите на Ф1 тимовите.Шефовите на тимовите во традиционалниот избор на магазинот, гласаат анонимно и ги избираат десетмината најдобри во сезоната. Доделувањето на бодовите е исто како и бодувањето на трките, првиот добива 25, а десеттиот еден бод.


Хамилтон, кој оваа сезона победи на десет трки, а вкупно 17 пати беше меѓу најдобрите тројца, добил вкупно 229 гласови, од максималните 250.

Втор зад Хамилтон е Себастијан Фетел од Ферари, кој доби 180 гласови, а трет е Нико Розберг со 113 гласови, иако Германецот сезоната ја заврши со три победи во низа.Зад најдобрите тројца следуваат младите возачи, Макс Ферстапен и Данил Квјат, а шестти е Фернандо Алонсо без разлика што Мекларен имаше исклучително лоша сезона.

Меѓу десетте најдобри уште се Валтери Ботас (Вилијамс), Серхио Перез (Форс Индија), Даниел Рикардо (Ред Бул) и Кими Раиконен (Ферари).


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833