ОГЛАСИ

Нов бран на апсења во ФИФА

Спорт | Свет | 03.12.2015 10:43Посети : 400

Швајцарските власти, во Цирих, утрово уапсила неколкумина функционери на ФИФА. Ова е продолжение на големата антикорупциска акција, која започна во јуни по налог на американското министерство за правда, кога беа уапсени осуммина високи функционери на Светската фудбалска организација.Нешто пред шест часот швајцарската полиција го блокирала влезот на луксузниот хотел „Baur au Lac“. Во акцијата се уапсени неколку функционери на ФИФА, меѓу кои се Алфредо Хуит од Хондурас, претседател на КОНКАКАФ (Федерација на Северна и Средна Америка и Кариби) и Хуан Анхел Напут претседател на КОНМЕБОЛ (Федерација на Јужна Америка). 


Како и во претходната акција, функционерите биле уапсени неколку часа пред почетокот на значаен состанок во седиштето на ФИФА. Полицијата акцијата ја спровела три часа пред почетокот на состанокот на Извршниот одбор, на кој главна тема се реформите во ФИФА.


Новите обвиненија вклучуваат рекетирање, перење на пари и измами, потврдиле швајцарските власти.


Апсењата не се спроведуваат само во хотелот, туку полицијата бара осумничени и на други локации во Цирих.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1240 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833