ОГЛАСИ

ЕЛ : Фенер и Антиќ поразени од Европскиот првак (видео)

Спорт | Свет | 04.12.2015 09:37Посети : 219

Екипата на Фенербахче во која настапува Перо Антиќ претрпе пораз од Реал Мадрид 80-73 во дербито од 8-та рунда во Евролигата.Гостите од Турција имаа фантастична прва четвртина во која постигнаа 28 поени и ја добија со плус 10. Кошаркарите на „Фенер“ ја задржаа предноста во вториот квартал и на полувремето имаа плус девет (45-36).

„Кралевите“ со маестралната серија во третиот период го анулираа водството на гостите и во одлучувачките десет минути влегоа со еден поен предност. Домаќините носени од публиката ја капитализираа минимална предност во голема победа 80-73 во дербито на колото во Евролигата.Македонскиот интернационалец Перо Антиќ за 15 минути на теренот постигна пет поени и имаше два скокови. Најпрецизен во составот на Реал Мадрид беше Серхио Љул со 17 поени, а приматот најдобар стрелец му припадна на Јан Весели од Фенер со 20 кошеви.

И покрај поразот Фенербахче остана на врвот на табелата додека Реал Мадрид со третиот триумф ги залечи раните од неуспехот во Белград.Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833