ОГЛАСИ

Кирил Лазаров најдобар десен бек во светот

Спорт | Свет | 04.12.2015 10:25Посети : 561

Капитенот на македонската репрезентација и ракометар на Барселона, Кире Лазаров е дел од идеалниот тим на годината во изборот на специјализираниот ракометен поратал handball-planet.Во конкуренција на Ласло Наѓ, Жарко Марковиќ и Алекс Душебаев, Лазаров доби најмногу гласови на позицијата десен бек.

Во изборот на тимот на годината покрај Лазаров се најдоа уште тројца играчи на актуелниот европски шампион Барселона, ПСЖ е застапен со двајца играчи, а по еден имаат Кјелце и Рајн Некар.

Според handball-planet најдобар играч за 2015 година е Никола Карабатиќ, кој стана првиот ракометар кој ја одбранил титулата.

Идеалниот тим според handball-planet : голман : Даниел Шариќ (Барселона), лево крило: Уве Генсхајмер (Рајн Некар), лев бек: Микел Хансен (ПСЖ), среден бек: Никола Крабатиќ (ПСЖ), десен бек: Кире Лазаров (Барселона), десно крило: Виктор Томас (Барселона), пикер: Хулен Агинагалде (Кјелце), најдобар дефанзивец: Виран Мороз (Барселона).


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833