ОГЛАСИ

Ф1 : Бројот на токени ист и во новата сезона

Спорт | Свет | 04.12.2015 17:29Посети : 253

FIA одлучи и следната година во светското првенство во Формула 1 да го задржи истиот број на токени во развојот на моторите.


Имаше и предлог, бројот на развојните токени, да се смали на 25 но сепак се одлучи ова правило да се воведе во 2017 година.


Оваа одлука се претпоставува дека треба најмногу да му одговара на McLaren од причина што на овај начин Хонда ќе има повеќе простор за унапредување на моторот.


Тоа значи дека следната година ќе има 32 токени, во 2017 - 25 , а во 2018 година овај број се намалува на 20 токени за равој на моторите.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833