ОГЛАСИ

Најдобриот голгетер меѓу голманите се повлече од фудбалот (видео)

Спорт | Свет | 07.12.2015 09:55Посети : 596

Рожерио Сени, легендарниот бразилски голман, стави крај на кариерата. Мечот на Сао Паоло против Гоиас требаше да биде последниот во кариерата на легендарниот голман, но тој не настапи поради повреда на глуждот.Рожерио Сени дресот на Сао Паоло го носеше од 1992 година, а официјално е најдобриот голгетер меѓу голманите, со постигнат 131 гол на 1256 натпревар.

42-годишниот голман од 1997 година во секоја сезона постигнал најмалку по два гола. Сени е шестиот најдобар стрелец во историјата на Сао Паоло.Во кариерата со својот тим има освоено 20 трофеи, вклучувајќи и три шампионски титули во Бразил и две во Коа Либертадорес. Тој беше дел од бразилската репрезентација која во 2002 година стана светски шампион во Јапонија и Јужна Кореа.Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 527 гласови (31%)

Не - 1162 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833