ОГЛАСИ

Разбудете го метаболизмот за миг

Живот | Здравје | 07.12.2015 10:44Посети : 1434

Тешката зимска храна поприлично ќе ви го успори метаболизмот, а еве што треба да направите за да повторно да го забрзате.

Метаболизмот на зима лесно забавува и варењето ви станува тешко, па не треба да се заборави што е се потребно за да го забрзате и на тој начин да ја сочувате добрата линија.

За почеток, не заборавајте на намирниците кои секако треба да ги имате на менито - цели житарици, пробиотици и овошје и зеленчук богати со прехрамбени влакна, а многу е важен и  внесот на вода.Но, ако и покрај внимавањето метаболизмот започне да ви забавува, еве што треба да направите во кујната за веќе за половина час да работи со нормална брзина.

Маслиново масло и лимон - лажица со маслиново масло со две капки лимон треба да ги испиете рано наутро или два часа после оброк.

Млака вода со лимон - најдобар напиток за започнување на денот, да го испиете веднаш по будењето и нема да имате проблемизвор:metro-portal.hr

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Живот

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 570 гласови (31%)

Не - 1271 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833