ОГЛАСИ

Одржан Државниот натпревар во стрелаштво во Охрид

Спорт | Охрид | 07.12.2015 11:34Посети : 681

Околу стотина ученици, стрелци од основните и средни училишта од државава во Петокот го преполнија стрелиштето Бејбунар во Охрид. Ова е воедно и рекорден број на учесници на Државниот натпревар во стрелаштво што Федерацијата за училишни спортови на Македонија го организира секоја година.


На натпреварите кои се во организација на македонската спортска стрелачка федерација (на која основна дејност и е стелаштвото) во изминативе неколку години оваа бројка не поминува 70-тина учесници и тоа во сите категории и дисциплини.

Стрелачкиот клуб од Охрид на овај натпревар настапи со 16 стрелци, но само 4 од нив се закитија со медаљи: Во средни училишта-машки најдобро пласиран беше Васко Попоски со резултат од 169 кругови, за само еден круг послаб од првопласираниот. Кај девојките од средните училишта, нашата нова стрелачка надеж Мартина Петровска се пласира на третата позиција со резултат од 167 кругови.

Кај основните училишта Петрит Аголи со резултат од 153 кругови ја зазеде втората позиција, со идентичен резултат со првопласираниот, но послаба последа серија. Кај девојките од основните училишта, нашата најмлада стипендистка, Стефани Ефтимовска ја зазеде третата позиција со резултат од 157 или за три помалку од второпласираната.До крајот на натпреварувачката сезона, за нашите стрелци останува уште еден Куп, што треба да се одржи кон крајот на месецов во Скопје. Голем хендикеп за стрелците е што нашата федерација нема пријавено ниту еден стрелец од Охрид за настап на меѓународниот натпревар Гранд При и Белград Трофи што наредната недела треба да се одржи во Белград. Ова е исклучително јак натпревар на кој учество земаат дури 270 стрелци од 18 држави.


Ohridnews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1394 гласови (88%)

Не - 188 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833