ОГЛАСИ

ЛШ : Драмата во Б групата со несреќен крај за Манчестер Јунајтед (видео)

Спорт | Свет | 08.12.2015 23:10Посети : 794

Премиерлигашот, Манчестер Јунајтед испадна губитник од драмата во последната рунда од Б групата откако Волфзбург и ПСВ Ајндховен обезбедија пласман во нокаут фазата во Лигата на Шампиони додека англичаните утехата ќе ја бараат во Лигата на Европа.„Црвените ѓаволи“ во решавачкиот натпревар претрпеа пораз 3-2 од Волфзбург во Германија иако поведоа со 1-0 и изедначија на 2-2. Холандскиот првак со пресврт успеа да ја совлада ЦСКА Москва со 2-1 што им го трасираше патот до 16-те најдобри на стариот континент.Покрај, Волфзбург и ПСВ Ајндховен пласман во елиминациската фаза обезбедија Реал Мадрид и Пари Сент Жермен од А групата, Атлетико Мадрид и Бенфика од Ц групата и Манчестер Сити и Јувентус од Д групата.

Друштво на англичаните во ЛЕ ќе им прават Севиља, Галатасарај и Шахјтор Доњецк.

Резултати :

Група А : ПСЖ - Шахјтор 2-0, Реал Мадрид - Малме 8-0

Табела : Реал Мадрид 16, ПСЖ 13, Шахјтор 3, Малме 3


Група Б : Волфзбург - Мен Ју 3-2, ПСВ - ЦСКА 2-1

Табела : Волфзбург 12, ПСВ 10, Мен Ју 8, ЦСКА М. 4


Група Ц : Бенфика - Атлетико Мадрид 1-2, Галатасарај - Астана 1-1

Табела : Атлетико Мадрид 12, Бенфика 10, Галатасарај 5, Астана 4.


Група Д : Мен Сити - Б. Менхенгладбах 4-2, Севиља - Јувентус 1-0

Табела : Мен Сити 12, Јувентус 11, Севиља 6, Менхенгладбах 5.


Мх.П.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Спорт

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1305 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833