ОГЛАСИ

Изумира Виенската традиција, се затвораат се повеќе кафулиња

Занимливости | Свет | 16.12.2015 17:37Посети : 783

Виенската култура на кафулиња, која спаѓа во светските културни наследства, полека изумира. Во главниот град на Австрија се повеќе кафлуиња се затвораат бидејќи имаат финансиски потешкотии, укажува Бернд Кверфелд, шеф на огранокот на кафулиња во стопанската комора. Тој вели дека секоја година се затвораат една четвртина од сите локали. Околу 100 кафулиња имаат среќа што можат да се потпрат на добрата положба и долгата традиција, но оние кои не се во таа ситуација се потешко работат. Според неговите зборови, повеќето од вкупно 2500 кафулиња во Виена едвај врзуваат крај со крај. 


Секоја година 25 проценти од кафулињата ги затвораат своите врати, а моментално бројот останува константен благодарение на фактот што исто толку нови почнуваат со работа. Честата промена на сопствениците, меѓута, не е добар знак, како што се и малите маржи. Како причина за оваа појава Кверфелд ги наведува растечките трошоци и бирократијата. Исто така и забраната за пушење, како и законската обврска за покажување на алергените во понудените производи, но и фискалните каси влијаат врз негативниот тренд. Тој додава и дека однесувањето на гостите е променето, па стана мода да се дели едно парче торта и да се пие вода.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1396 гласови (88%)

Не - 191 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833