ОГЛАСИ

Албумот „Трилер“ на Мајкл Џексон продолжува да руши рекорди

Занимливости | Свет | 16.12.2015 19:36Посети : 501

Иако минаа три децении од објавувањето на албумот „Трилер“ на Мајкл Џексон, култното издание продолжува да соборува рекорди според продажбата. Американското здружение на дискографи соопшти дека албумот на кралот на попот го надмина прагот од 30 милиони продадени копии во Соединетите Американски Држави. Со тоа Џексон стана првиот уметник чиј албум 30 пати достигна мулти платинест тираж. 


Во соопштението на американските дискографи се наведува дека „Трилер“ оствари уште подобри резултати надвор од САД, со 100 милиони продадени копии ширум светот од објавувањето во 1982 година. Музиката на Џексон доживеа голем скок на популарноста после неговата смрт во 2009 година. На албумот покрај насловната нумера се наоѓаат уште два големи хитови на Џексон, „Beat It“ и „Billie Jean“.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Занимливости

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1404 гласови (88%)

Не - 194 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833