ОГЛАСИ

Една жртва во експлозијата на истанбулскиот аеродром

Вести | Свет | 23.12.2015 11:13Посети : 653

Почина еден член на персоналот за одржување, од двајцата повредени во експлозијата која одекна ноќеска на истанбулскиот аеродром „Сабиха Ѓокчен“.Жртвата која е идентификувана како Зехра Јамач, била со фатални повреди пренесена во болница по експлозијата во авион паркиран во делот на аеродромот за сервисирање на леталата. Другата жртва е идентификувана како Канан Бургулу и е згрижена во универзитетската клиника „Мармара“ во Истанбул.„Во експлозијата чија причина сé уште не е утврдена, беа повредени двајца колеги во авионот на „Пегасус“. Во леталото во време на инцидентот кој се случи во 2 часот на 23-ти декември, немаше патници“, се наведува во писмената изјава на компанијата испратена до медиумите.Истанбулските медиуми наведуваат изјави на очевидци кои тврдат дека слушнале три последователни експлозии.Засега нема официјална квалификација на инцидентот, а полицијата започна истрага за утврдување на причините за експлозијата и приведување на можни осомничени.


Во Истанбул од изминатата ноќ се забележливи засилените безбедносни мерки. Областите на аеродромите „Сабиха Ѓокчен“ и „Ататурк“ се надлетувани од полициски хеликоптери, а на приодите кон нив се распоредени безбедносни контроли.Полицајци со заштитни елеци и автоматски пушки се распоредени веднаш по експлозијата на влезот од аеродромот. Полицијата, исто така, ги проверува сите возила во пошироката област на аеродромот, додека хеликоптер го надлетува подрачјето, пренесе агенцијата Анадолу.Аеродромските власти соопштија дека засега нема пореметувања во полетувањата и слетувањата на авионите, како и дека се испитуваат примероци од местото на експлозијата.


Полициски извори за агенцијата ДХА изјавиле дека се разгледуваат сите варијанти, вклучително и за можен терористички напад. Поради тоа од средата утрото, полициски хеликоптер ја надлетува областа и на другиот истанбулски аеродром „Ататурк“.


OhridNews


извор Макфакс

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 563 гласови (31%)

Не - 1257 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833