ОГЛАСИ

Се повлекуваат неколку серии од сирупот Ефералган

Вести | Македонија | 24.12.2015 07:00Посети : 940

На барање на производителот Bristol – Myers SQUIBB, Аген, Франција, Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) одобри повлекување на лекот  EFFERALGAN орален  раствор 30mg/ml со сериски броеви:  Р1447, Р4737, Р6077, Р9468, R1767 и R3180.

Останатите серии не се предмет на повлекување.

Доброволното повлекување на овие серии е предложено како мерка на предострожност по откривањето на мали пластични честички (неинфективни) во опремата за пакување на производот (надворешно) од страна на производителот.

„Нема простор за паника, бидејќи,  станува збор за доброволно  повлекување на лекот од пазарот во сите земји до ниво на аптека, а не до ниво на пациент, бидејќи не станува збор за квалитетот на лекот. До овој момент од паразарот се повлечени 1.231 сируп“, велат од Агенцијата за лекови и медицински средства.

Агенцијата за лекови и медицински средства примероци од истите испрати до Фармацевтскиот факултет и Институтот за Јавно здравје за контрола на квалитетот.


OhridNews


Извор:„Макфакс“Bristol – Myers SQUIBB, Аген, Франција, Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) одобри повлекување на лекот  EFFERALGAN орален  раствор 30mg/ml со сериски броеви:  Р1447, Р4737, Р6077, Р9468, R1767 и R3180.

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833