ОГЛАСИ

Поради несовесно работење кривична пријава за вработена во јавно претпријатие

Вести | Охрид | 24.12.2015 13:28Посети : 1923

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 46-годишна охриѓанка, вработена како книговодител во ЈП Градски гробишта-Охрид, поради постоење основи на сомение за сторено кривично дело „несовесно работење во службата“.


Во текот на 2012 и 2013 година, пријавената во својство на книговодител била задолжена за водење на евиденции за сметки за гробарина по кои несовесно постапувала при што дозволила 47 сметки за гробарина, кои не биле спорни, да ги внесе во компјутерот како спорни со што предизвикала материјална штета на Јавнотото претпријатие и корист на старателите на гробните места во висина од 42.480 денари.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1235 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833