ОГЛАСИ

Казни за граѓаните кои навреме нема да поднесат годишна даночна пријава

Вести | Македонија | 25.12.2015 15:17Посети : 814

Од УЈП упатуваат јавна покана до граѓаните за поднесување на годишна даночна пријава за утврдување на персоналниот данок на доход за 2015.


Годишна даночна пријава поднесува граѓанин кој остварил приходи по основ на:лични примања,приходи од земјоделска дејност,приходи од самостојна дејност,приходи од имот и имотни права,приходи од авторски права и права од индустриска сопственост,приходи од капитал,капитални добивки,добивки од игри на среќа,други приходи.


Граѓаните кои во текот на годината остваруваат само приходи од: плата и пензија, приходи од земјоделска дејност и приходи од самостојна дејност не се должни да поднесуваат Годишна даночна пријава.Граѓанинот е должен Годишната даночна пријава да ја поднесе до даночната канцеларија на УЈП според местото на живеење.Рокот за поднесување е од 1 јануари до 15 март 2016 година.


Од УЈП потенцираат дека на даночните обврзници кои нема да поднесат даночна пријава во определениот рок,ќе им се изрече глоба во износ од 100 до 200 евра во денарска противвредност за сторен прекршок согласно Законот за персоналниот данок на доход.OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833