ОГЛАСИ

Во Охрид се подготвува мултимедијален проект „Кукли и маски и други грди скаски“

Вести | Охрид | 26.12.2015 08:45Посети : 933

Студиото за танц „СОНАТА“ од Охрид во соработка со аматерската театарска група „АМАТЕР“ започнуваат со подготовка на проектот „Кукли и маски и други грди скаски“.


-Станува збор за мултимедијален проект во кој ќе бидат испреплетени актерската игра, музиката и танцот и сето тоа ќе биде збогатено со многу видео и светлосни ефекти. Тема на претставата се неколку „грди приказни“ кои го мачат човештвото, велат организаторите.Концептот по кој се работи оваа претстава е на Даниел Наумовски, кој заедно со Јетон Мусли и Олгица Симеонова ги креираат кореографиите за актерите и танчерите. Дел од видеопродукцијата ќе биде и Натали Башоски, познатата охриѓанка која студира филм на академијата во Њујорк.


Според најавите, претставата ќе се одигра почетокот на месец февруари 2016 година.


OhridNews

 


© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1153 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833