ОГЛАСИ

Бездомни кученца спремни за вдомување

Вести | Охрид | 27.12.2015 07:00Посети : 1216

Здружението за заштита на животни „Анималиа“, во обид за намалување на бројката на бездомни кученца и маченца, како и спречување на нивното патење на улиците, а со поддршка на Ohridnews, врши објава на кученца и маченца кои се спремни за вдомување. Сите кученца и маченца се прочистени од внатрешни и надворешни паразити. И сите трпат промена на името. Иако ова денес што ќе го објавиме нема сеуште именце бидејќи тазе го згриживме.Пол: женски
Старост: 3 месеци
Состојба: вакцинирано


Ова кученце го најдовме како уплашено шетка на сред улица, изложувајќи се на ризикот да биде прегазено од некоја кола. Што да прави кутрото, малечко е, некој нечовек го исфрлил на улица како тоа предмет да исфрла, а не живо битие. Добро е што дента вдомивме едно кученце, па се ослободи местенце за да можеме да го згрижиме душенцево, во спротивно стварно не знаевме што друго можевме да направиме. Моменце е и е многу интересно карактер. Ептен мило и жедно за галење. На оној што ќе го вдоми му ветуваме гратис стерилизација од нам штом ги наполни месеците неопходни за тој ветеринарен зафат. И до дома би му го доставиле, само да рече да за душенцево.
Доколку сте заинтересирани за вдомување, пишете ни порака на https://www.facebook.com/AnimaliaOhrid или пратете СМС порака на контакт телефон: 072 550 890 или 071 584 566. 


Воедно, замолуваме и за донации, како би излегле на крај со трошоците за исхрана и за ветеринарни услуги. Сметката е:
Денарска сметка: 200002644723228
Депонент: Стопанска Банка АД – Скопје


Благодариме!


И да, најголемата донација е кога некој ќе вдоми некое кученце бездомно!


Повеќе инфо за Анималиа и животинките кои бараат домче на следниот линк: https://www.facebook.com/AnimaliaOhrid


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 559 гласови (31%)

Не - 1239 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833