ОГЛАСИ

Ограбени две цркви во Скопје

Вести | Македонија | 27.12.2015 13:59Посети : 594

Викендов во полициската станица „Аеродром“, од страна на граѓанин било пријавено дека во петокот во периодот од 17 до 7 часот, во црквата Св.Ѓорѓија, непознат сторител извршил тешка кражба на тој начин што насилно ја отворил влезната врата од црквата, влегол внатре и од шкафче, кое се користи како каса за собирање на доброволни прилози, одзел околу 20 илјади денари.Во полициската станица „Гази Баба“, пак, било пријавено дека во периодот од 22-ри до 26-ти месецов, во црквата „Успение на Пресвета Богородица“ лоцирана на м.в.„Чукар“ во атарот на село Горно Коњари, од страна на непознат сторител извршена е тешка кражба на тој начин што насилно делувал на влезната врата, влегол внатре, извршил пребарување и одзел 7 илјади денари, а потоа го напуштил лице местото.


ОД МВР соопштуваат дека се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителите на двата чина.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 524 гласови (31%)

Не - 1158 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833