ОГЛАСИ

Бадникова пештера за ОУ „Христо Узунов“-подарок од манастирот „Св.Јован Бигорски“

Вести | Охрид | 28.12.2015 13:07Посети : 4290

Денес во основното училиште „Христо Узунов“ пристигна рачно изработена Витлеемска пештера од Бигорскиот Манастир „Свети Јован Крстител“, направена од вештите раце на монахињите при манастирот „Св. Георгиј Победоносец“ од с. Рајчица, метох на Бигорски. Пештерата со радост и пеење на божикната песна „Вечниот Бог“ беше топло пречекана од страна на учениците, наставниците и директорот на училиштето. Преку пеењето на оваа древна каланда беше објавена пораката дека Христос се роди заради нас, за да донесе мир на земјата и меѓу луѓето добра волја.
Директорот изрази благодарност до Бигорскиот Манастир и неговиот метох во Рајчица, односно до трудољубивите монаси и монахињи од ове две светилишта, како и до организаторите на претстојната Бадникова поворка.

Пештерата ќе го краси училиштето и уште повеќе ќе ја продлабочи соработката на училиштето со организаторите за подготвување на слични настани во иднина. Освен тоа, нејзиното присуство во училиштето поттикна поголема заинтересираност кај учениците за посета на Бигорскиот Манастир, која е предвидено да се реализира на пролет.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 533 гласови (31%)

Не - 1174 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833