ОГЛАСИ

Трета акција на „Чист Охрид“

Вести | Охрид | 28.12.2015 13:30Посети : 983

Неформалната организација „Чист Охрид“ оваа недела реализираше уште една успешна акција за чистење низ Охрид. Акцијата се спроведе околу СЦ „Климент Колески“ и околу ОУ „Григор Прличев.
Просторот околу основното училиште беше полн со најразличен отпад, производи што ги конзумираат претежно деца и млади:гуми за џвакање, грицки, чоколади, хамбургери. Иронија е самото постоење на спортскиот центар во такви услови и без никаква свест за животната средина околу него.При реализирање на акцијата наидовме на два бетонски „бунари“ кои беа до врв полни со ѓубре, кое очигледно е таму веќе подолг временски период.Со оглед на тоа дека спортскиот центар се наоѓа во склоп на училиштето може слободно да се заклучи дека надлжените одамна заборавиле на хигиената, уредувањето и одржувањето на овој простор, а со тоа се занемарило и здравјето на сите деца и млади кои секојдневно го посетуваат,велат од „Чист Охрид“.Активистите на „Чист Охрид“ изразија поддршка на протестот кој ќе се оддржи денес во Скопје против загадувањето на воздухот.


OhridNews


 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали ќе биде постигнат договор за спорот со името помеѓу Македонија и Грција?

Да

Не

Гласај

Да - 583 гласови (31%)

Не - 1306 гласови (69%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833