ОГЛАСИ

За Василица колбурек со паричка од „Жито Леб“

Вести | Охрид | 12.01.2016 07:00Посети : 3278

По повод празникот Василица, Стара нова година, најголемиот производител на леб и печива АД „Жито Леб“, на 13-ти јануари во продажба ќе пушти колбурек со изварок од 500 гр. со паричка.Колбурекот со паричка, како и широката лепеза производи на „Жито Леб“ може да ги најдете во продажните места на компанијата и во сите подобро снабдени маркети и продавници. 


Традиционално охриѓани со богата трпеза со месо, колбаси на жар, на 13-ти јануари ја слават Василица - „Православната Нова година“. Неизоставен дел од традицијата е и барањето на паричката во комат, баничка, пита, или во познатиот охридски специјалитет топејнца. Се верува дека на тој што ќе му падне паричката ќе го следи среќа цела година.


OhridNews

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

На кое место ќе заврши РК Охрид во плејофот?

Од 1-3

0д 4-6

Гласај

Од 1-3 - 33 гласови (26%)

0д 4-6 - 92 гласови (74%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833