ОГЛАСИ

Автошколите на протест, бараат укинување на одлуката за снимање

Вести | Македонија | 11.01.2016 19:05Посети : 1109

Автошколите денеска со едночасовен протест пред Владата го искажаа револтот од законското решение со кое им се наметнува обврска да постават камери во возилата и да ја снимаат обуката на секој кандидат, а снимениот материјал да го чуваат еден месец.


Од Националното здружение на автошколи велат дека ќе продолжат да го блокираат булеварот „Илинден“ пред Владата, секој ден во 12 часот, се додека не бидат исполнети нивните барања

„Ние сме прва земја во Европа која реши на ваков начин да ги решава проблемите, со воедување камери во возилата. Не знам колку е тоа уставно и затоа законското решение го дадовме на Уставниот суд“, рече Јонче Апостоловски, претседател на Националното здружение на автошколи и инструктори, потенцирајќи дека законските одредби практично навлегуваат во приватноста на кандидатот и на инструкторот.

Истовремено од автошколите се жалат дека опремата потребна за снимање и архивирање е скапа и се уште не е достапна во Македонија.


OhridNews
Извор:„Утрински Весник“

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 1971 гласови (88%)

Не - 279 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833