ОГЛАСИ

Охриѓанец заработи пријава за новогодишниот инцидент

Вести | Охрид | 12.01.2016 12:39Посети : 3664

Поради постоење основи на сомнение за сторен прекршок,СВР Охрид поднесе барање за поведување прекршочна постапка против 33-годишен охриѓанец.Пријавениот, на кого му било доверено водењето на угостителски објект лоциран на улицата „Цар Самоил“ во Охрид, на први јануари годинава, не презел соодветни мерки за одржување на јавниот ред и мир во кафе барот каде имало организиран дочек на новата година.- Тој не презел соодветни активности да го спречи нарушувањето на јавниот ред и мир со тепачка и настанот не го пријавил во  полициската станица од општа надлежност Охрид.Пријавениот имал договор за краткотраен закуп на угостителскиот објект „Табана“ каде организирал прослава за дочек на новата година. Околу 02 часот и 10 минути, внатре во кафе барот, во близина на шанкот, се случила жестока расправија и турканица помеѓу Б.У.(29) од Краљево-Република Србија и сега починатото лице Димитар М. (27) од Охрид,вели портпаролот на СВР Охрид,Стефан Димоски.


Со своето однесување и постапка, сега пријавениот не се погрижил и не ги презел потребните мерки за зачувување на јавниот ред и мир во јавниот угостителски објект. Тој не презел активности за воспоставување на заштита на животот на присутните граѓани, а нарушувањето и тепачката во кафе барот „Табана“ не го пријавил во СВР Охрид.


OhridNews 

© 2018 Ohridnews.com. Сите права се задржани.
Текстов не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Ohridnews.com

Вести

ВАШЕТО ВНИМАНИЕ

АНКЕТА

Дали паркирањето во Охрид треба да се модернизира?

Да

Не

Гласај

Да - 2029 гласови (88%)

Не - 283 гласови (12%)

Резултати Гласај

ПОВАЖНИ ТЕЛЕФОНИ

Полиција : 192 Брза помош : 194 Пожарна : 193 Центар за справување со кризи - Охрид : 195 АМСМ : 196 Автобуска станица : 260-339 Аеродром : 252-820 Црвен крст : 261-909 Водовод : 250-122 Комуналец : 263-325 НУ Центар за култура : 261-063 Завод и Музеј : 262-498 Основен суд : 261-868 ЕВН Информации : 0890 12345 ЕВН Дефекти : 0890 88888 Општа болница : 267-267 ФТУ - Охрид : 262-147 Охридско лето : 261-304 Организација на потрошувачи на Охрид : 252-833